Neseniai į mus kreipėsi klientas su prašymu pataisyti jų kurtus e. mokymus. Jie buvo neefektyvūs ir nenaudojami, nes nesudomino darbuotojų. Išsikalbėjus su klientu paaiškėjo, kad jie praleido procesą, kuris vadinamas instrukcinis dizainas.
Kol kas dar neįprasta manyti, kad geriems mokymams sukurti reikia instrukcinio dizaino kompetencijos. Kaip ir norint suknelės arba kostiumo, galima ją nusipirkti parduotuvėje, pasisiūti pas siuvėją arba kreiptis pagalbos į dizainerį. Taip ir su mokymais: norint sukurti gerus mokymus, reikia išsiaiškinti kliento poreikius ir viską konstruoti nuo nulio, pereinant visus mokymų kūrimo etapus.
Norint sukurti gerus mokymus, reikia išsiaiškinti kliento poreikius ir viską konstruoti nuo nulio, pereinant visus mokymų kūrimo etapus.
Kas yra instrukcinis dizainas?
Instrukcinis dizainas tai yra kompetencija, kuri leidžia kurti efektyvias mokymosi patirtis. Sutikime, dokumentas arba įmonėje paruošta tvarka dar nėra mokymas. Efektyvūs mokymai turi turėti aiškią struktūrą, būti interaktyvūs ir įtraukiantys, atspindintys besimokančiojo mokymus. Visa tai padeda įgyvendinti instrukcinio dizaino kompetencija, kuri apima analizę, planavimą ir kūrimą. Beje, instrukcinis dizainas svarbus ne tik skaitmeninių mokymų, bet ir gyvų mokymų organizavime.
Instrukcinis dizainas: svarba ir reikšmė

Mokymai, parengti be instrukcinio dizaino, yra tas pats sunkvežimis, kuris ant besimokančiojo kaip smėlį verčia visas įmanomas žinias bei įgūdžius, o jis pats turi atsirinkti, kas jam aktualu. Instrukcinio dizaino kompetencija padeda sukurti efektyvias ir įtraukiančias mokymosi patirtis, kurios padeda žmonėms sėkmingai įsisavinti žinias bei ugdyti įgūdžius. Tinkamai parengtas instrukcinis dizainas leidžia mokymosi procesą padaryti nuoseklų, struktūruotą ir orientuotą į konkrečius tikslus. Taip ne tik informacija pateikiama aiškiai, bet ir mokymosi medžiaga atitinka besimokančiųjų poreikius.
Koks turi būti instrukcinis dizaineris?
Instrukcinis dizaineris turi būti įvairiapusiškas specialistas, turintis įgūdžių, reikalingų kuriant mokymosi patirtis ir užtikrinant mokymų efektyvumą. Geras specialistas turėtų šias savybes.

Žinoti, kaip yra kuriami mokymai
Jis supranta, kaip žmonės geriausiai įsisavina informaciją bei kaip mokymosi patirtį pritaikyti skirtingoms auditorijoms.
Išmanyti programas bei įrankius
Išmanyti bent vieną mokymų kūrimo programą bei mokėti naudotis įvairiais mokymų kūrimo įrankiais: vaizdo redagavimo programomis, animacijų kūrimo įrankiais ir pan.
Turėti projektų valdymo patirties
Instrukcinis dizaineris turi mokėti planuoti, valdyti laiką, efektyviai bendradarbiauti su klientais, komandos nariais ar turinio autoriais bei valdyti projekto eigą nuo idėjos iki galutinio rezultato.
Būti kūrybiškas
Mokymai turi patraukti bei išlaikyti besimokančiųjų dėmesį, todėl instrukcinis dizaineris turi nuolat sukti galvą, kaip įgyvendinti kūrybiškus, inovatyvius sprendimus mokymuose.
Žinoma, šis sąrašas nėra baigtinis. Kiekvienas specialistas turi savo stipriųjų ar silpnųjų pusių, tačiau praktikuojantis ir mokantis galima tapti geru specialistu.
Apibendrinimas
Taigi, instrukcinis dizainas padeda sukurti informatyvius, įtraukiančius bei interaktyvius mokymus. Mes taip pat pasitelkiame šią kompetenciją, įgyvendinant projektus ir taip pasiekiame geriausių rezultatų.
Comments